forum.organistae.cz

Fórum pro komunikaci mezi varhaníky
Právě je pon 25. zář 2017 14:20:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Peníze na opravu
PříspěvekNapsal: pon 18. kvě 2015 12:59:34 
Administrátor

Působím zejména jako: Chrámový varhaník
V této roli jsem: Amatér
Kde hraji: Býšť, kostel sv. Jiří
Zdravím vespolek.

V naší farnosti se chystáme ke generální opravě varhan. Částečnou opravu už máme za sebou (r. 2008), ale mnohem víc ještě před sebou. Zajímaly by mě zkušenosti každého, kdo sháněl na opravu varhan peníze. Jde mi nejen o různé způsoby získávání prostředků, ale především o upozornění na různá úskalí, které třeba člověka hned nenapadnou.

Uvažujeme o vyhlášení veřejné sbírky a zde už mohu dát k lepšímu jednu takovou zákeřnou záludnost. Pokud se totiž ve veřejné sbírce vybere více, než lze prokazatelně použít k účelu, k němuž je sbírka vyhlášena (a krajským úřadem povolena), odvádí se přebytečná částka do rozpočtu kraje (takže o ni vyhlašovatel sbírky fakticky přijde). Proto uvažujeme o vyhlášení sbírky nikoliv na jednorázovou opravu varhan, ale do fondu oprav, neboť ladění, údržba a drobné opravy budou třeba vždy. Pokud by se snad náhodou podařilo vybrat víc, než by bylo na opravu třeba (o čemž silně pochybuji), zůstal by přebytek ve fondu a použil by se na nejbližší ladění. Ale: není i zde nějaký háček?

A jak je to třeba s tzv. adopcí píšťal? Není i zde třeba nějaké povolení? Ostatně, hodilo by se, kdyby chtěl někdo adoptovat celou vzdušnici ;)

Budu vděčný každému, kdo přispěje svou radou, zkušeností, či tipem a myslím, že nebudu sám, komu takové informace přijdou vhod. Věřím, že varhaníků, usilujících o opravu svého svěřeného nástroje bude víc než dost.

Zdraví

Petr Borský

http://www.varhany.byst.org

Předmět příspěvku: Re: Peníze na opravu
PříspěvekNapsal: sob 20. čer 2015 9:58:54 

Působím zejména jako: Světský varhaník
Neuvažovali jste o dotacích z EU? Já tedy nevím, jaké jsou podmínky a jak to funguje, nicméně v Zittau (Německo) dostali z fondů EU podle přímého zdroje (člověk, který na rekonstrukci dohlížel) na generální opravu varhan (III/95) cca 2 miliony EUR. (ne, není to překlep, opravdu 2 miliony...).

PříspěvekNapsal: úte 23. čer 2015 10:23:43 
Administrátor

To je určitě zajímavá možnost, obávám se ale, že v našem případě nerealizovatelná. Z doslechu od lidí, kteří se tím zabývají, vím, že akce v řádu stovek tisíc jsou z pohledu evropských fondů nezajímavé. Naše vesnické varhany nejsou velké (13/II) - odhadovaná částka za kompletní opravu nepřesáhne 500.000 Kč. Ledaže bychom si je nechali památkově chránit. To by pak táž oprava vyšplhala vysoko do řádu miliónů. Na dotaci z evropských fondů bych ale ani pak nesázel, na to je asi náš kostel i varhany příliš nezajímavý.

K evropským penězům by se asi dalo dostat prostřednictvím nějakých lokálních dotací - nejspíš prostřednictvím kraje. Tam to asi záleží jednak na vypsaných dotačních programech a pak asi taky na ochotě příslušného úředníka, případně jeho vztahu k dané lokalitě.

Ještě jsem zaslechl cosi o norských fondech, o nich ale zatím nevím vůbec nic.

Samozřejmě budu vděčný (a jistě nejen já) každému, kdo by měl jakýkoliv tip, jak evropské nebo norské (nebo jakékoliv jiné) peníze na opravu varhan získat.

PříspěvekNapsal: pon 03. srp 2015 13:35:35 
Administrátor

Dnes jsem se dozvěděl o oficiálním povolení veřejné sbírky (viz http://www.varhany.byst.org). Původní nápad s "fondem oprav" nám byl úředně zamítnut (ústním sdělením) s tím, že prý není jisté, že si později účel fondu nezměníme. Úřad prostě umí člověka vždy překvapit... S účelem "Oprava a následná údržba varhan v kostele sv. Jiří v Býšti" již naštěstí úřednice problém neměly a tím je snad také zajištěno, že případné přebytky (v něž nedoufám ani ve snu) nám neschlamstne rozpočet kraje.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina