forum.organistae.cz

Fórum pro komunikaci mezi varhaníky
Právě je pát 15. pro 2017 20:37:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Virtuální varhany - rejstříky
PříspěvekNapsal: ned 05. bře 2017 20:28:32 

Působím zejména jako: Ministrant
Na počítač jsem si nainstaloval GrandOrgue a přidal varhany Szczecinek https://www.piotrgrabowski.pl/szczecinek.html
Problém je, že v GrandOrgue nefungují tlačítka jako tutti, pianopedal ad.
Na varhany hrát neumím, a tak se chci zeptat, jaké různé kombinace rejstříků, které tyto varhany mají, jsou vhodné.

Na obrázku jsou vidět všechny rejtříky
Obrázek

Předmět příspěvku: Re: Virtuální varhany - rejstříky
PříspěvekNapsal: pon 13. bře 2017 15:16:57 
Administrátor

Působím zejména jako: Chrámový varhaník
V této roli jsem: Amatér
Kde hraji: Býšť, kostel sv. Jiří
Jémine, rejstříkování - to je téma, které by vydalo na několik článků. Jsou jistá pravidla, která je dobré znát a pak jde také o nějaký umělecký cit. Sám jsem v podstatě samouk, takže se nebudu pouštět do nějakých přednášek. Mnoho mi dalo poučení od zkušeného varhaníka a pak knížka od Vratislava Bělského Nauka o varhanách. Také existují výborné webové stránky anatomie-varhan.cz, ve Vašem případě bych se čtením začal třeba zde: http://www.anatomie-varhan.cz/texty/varhany/anatomie/pistaly_hlasy_oznaceni.htm.

Pro začátek je potřeba vědět alespoň to, že píšťaly rejstříků označených 8' (říkáme osmistopý rejstřík) hrají základní tón (např. na klávese C1 zní tón C1); rejstříky poloviční délky, tedy ty označené 4', hrají o oktávu výš (na klávese C1 zní tón C2); podobně rejstříky dvojnásobné délky (16') zní o oktávu níž. Osmi-, příp. šestnáctistopé rejstříky tvoří obvykle základ, grunt výsledného tónu, ty vyšší pak tón dotváří, dávají mu jasnost a lesk. Mixtury jsou rejstříky vytvořené několika řadami píšťal (na jednu klávesu zní třeba 5 píšťal, jako v případě Mixtur 5 fach) a obvykle tvoří zvukovou korunu tónu. Existují i sólové mixtury, mezi něž patří třeba kornety. Některé rejstříky jsou určeny spíš ke skládání (principály, kryty, flétny, alikvoty, mixtury), jiné spíš k sólovému použití (smyky, kornety), ale zde již hodně záleží na konkrétní situaci a citu varhaníka.

Varhany, které máte nainstalovány, neznám a ani nevím, jakého zvuku chcete dosáhnout. Kdybych chtěl na I. manuálu zvučné pléno, zkusil bych Bordun 16' + Principal 8' + Octave 4' + Piccolo 2' + Mixtur, pro vyostření zvuku bych zkusil přidat Trompete 8'. Naopak, chtěl-li bych tichounký jemný tón, zkusil bych samotný Salicionál nebo trubicovou flétnu (Rohrflöte). Nebojte se experimentovat, možností je mnoho a důležitý je výsledek :-)

PříspěvekNapsal: úte 14. bře 2017 19:13:52 

Díky za odkaz na článek, na ty stránky jsem už kdysi narazil, nevím, jestli jsem to už tehdy četl, nebo ne. A děkuji za tip na knížku, možná si ji někdy vypůjčím v knihovně, až budu mít čas.

Budu si muset různé kombinace někdy asi víc vyzkoušet. Vím jen, že když jsem měl zapnuté úplně všechny rejstříky, tak se mi tam nelíbil u I. manuálu ten Trompete 8', nebo Rausch-quinte, už nevím, teď to nemůžu vyzkoušet. Byl takový rušivý.

Díky moc za rady v posledním odstavci, tak jsem si to představoval. Měl jsem to asi víc specifikovat. A je mi jasné, že byste potřeboval tyhle varhany slyšet, ale stačí mi to jen zhruba.
A právě, že je těch možností tolik, tak jsem tak trochu ztracený.
Např. u svatováclavského chorálu byste hrál na jaké rejstříky? A jaké byste přidal na dohru?
Nebo u písně 807 Matko Boží, neslýcháno nebo Agnus Dei od Ebena, které by mělo vyjadřovat velkou kajícnost.

Zatím si zkouším rejstříky na pár písních, které mám v midi. Přepisuji je v programu MuseScore, ovšem nejspíš tam, nebo spíš po exportu do midi nefungují noty na pedál, takže tím pedálové rejstříky odpadají. :(
V souvislosti s tím by mě ještě zajímalo: v notách u mešních písní noty pro pedál nejsou, přesto určitě na pedál vy varhaníci hrajete, nebo mi to tak připadá. Jak to tedy je?

PříspěvekNapsal: čtv 16. bře 2017 10:44:10 
Administrátor

Působím zejména jako: Chrámový varhaník
V této roli jsem: Amatér
Kde hraji: Býšť, kostel sv. Jiří
Trompete je jazykový rejstřík a ty bývají "ostřejší", mají hodně vyšších harmonických. Na některých varhanách může znít až hrubě a neurvale, ale třeba je to jen otázka vkusu. Rauschquinta nebo-li kvinta šumivá (či šustivá) bývá dvouřadá mixtura určená pouze jako zvuková koruna tónu.

Jak registrovat při hraní ke mši záleží také na prostoru, kde se hraje, na počtu lidí a také, jak správně poznamenáváte, na duchovním postoji, které má hraní vyjadřovat - jinak bude znít radost, jinak slavnostní velebení a jinak postní kajícnost. Obecně platí, že principály mívají samy o sobě určitý lesk, flétny naproti tomu jsou kulatější a poněkud zastřené. Při doprovodu zpěvu by se mělo hledět na to, aby zvuk varhan lid vedl, ale nepřekřičel. K doprovodu třeba svatováclavského chorálu (mám na mysli 830B) bych jako vhodné tipoval Principál 8' + Octave 4', k poslední sloce bych přidal Piccolo 2' a na dohru mixturu, možná i Bordun 16'. Pro tišší příležitosti bych volil Rohrflöte 8' + Hohlflöte 4', možná by místo Rohrflöte 8' mohla jít i Flûte harmonique 8'. Za vyzkoušení stojí i kombinace "ob jednu", třeba Rohrflöte 8' + Piccolo 2'. Ta se jistě nehodí k doprovodu zpěvu, třeba na polyfonní mezihru by mohla znít pěkně. Samozřejmě doma se dá zkoušet ledacos, proč si některou písničku nezahrát třeba na tutti, že?

S pedálem se to má tak. Není-li napsaný (tj. chybí třetí osnova), hraje se pedálem bas, tedy nejspodnější hlas ve vícehlasu. Alespoň tedy tam, kde se to hodí. A při doprovodu zpěvu lidu se to hodí. Naopak, doprovázíme-li žalm, obvykle hrajeme pouze manualiter, tedy rukama, pouze při doprovodu odpovědi lidu hrajeme nahlas a s pedálem. Samozřejmě doprovod vlastního žalmu hrajeme podstatně tišeji, obvykle na druhý manuál (pozitiv apod.). Tam, kde varhany pedál nemají, musíme hrát všechny hlasy rukama. Ve středních hlasech si obě ruce vypomáhají, tedy nejčastěji přebírá pravá ruka tenor, pokud je mezi tenorem a basem příliš velký interval (8va a více). Jsou místa, kde si nelze pomoci ani takto, harmonie je široká a nelze ji rukama obsáhnout. Tam si musí varhaník pomoci, jak umí. Někdy lze některý z hlasů vypustit, někdy se bas vezme o oktávu výš a někdy lze "prohodit" tenor s altem, tedy zahrát v problematickém místě tenor o oktávu výš - nad altem.

PříspěvekNapsal: čtv 16. bře 2017 16:35:36 

Děkuji za příklady, jak rejstříkovat. O víkendu se dostanu na svůj počítač a snad budu mít čas a vyzkouším vše možné. :)
Díky také za informace o hře na pedál. Ještě se budu muset podívat, jestli to nějak nepůjde dostat do toho midi souboru.
Prozatím to bude asi vše. Díky za váš čas.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina