forum.organistae.cz

Fórum pro komunikaci mezi varhaníky
Právě je pát 20. říj 2017 4:19:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Schopnost hry z listu
PříspěvekNapsal: pát 16. led 2015 14:13:46 
Administrátor

Působím zejména jako: Chrámový varhaník
V této roli jsem: Amatér
Kde hraji: Býšť, kostel sv. Jiří
Kdysi jsem jednoho varhaníka slyšel hlasitě zatoužit po schopnosti "položit ruce na klávesy, podívat se do not a aby to už hrálo samo". Musím přiznat, že sdílím jeho touhu. Nevím, zda to tak může fungovat, ale sám jsem viděl jednoho kněze, mimochodem disponujícího mnoha pozoruhodnými schopnostmi, hrát z listu různé netriviální skladby, z nichž některé prý hrál poprvé v životě. Na můj obdiv jen mávnul rukou, že to je prý jen otázka cviku.

Sám jsem jen nedoučeným klavíristou nedokonale přeškoleným na varhany. Navíc v době, kdy jsem se učil na klavír se kladl (alespoň v "lidušce", kterou jsem navštěvoval) důraz spíš na výsledný dojem u studovaných skladeb, než na obecné interpretační dovednosti. Hra z listu se u nás prakticky nevyučovala vůbec a pokud měl žáček dobrou paměť, noty používal jen k nasoukání skladby do hlavy. To byl i můj případ a má schopnost hry z listu zůstala úplně zakrnělá. Až když jsem musel převzít varhanické žezlo v našem kostele, začala mi tato schopnost více a naléhavěji chybět. Proto od té doby přemýšlím, do jaké míry je možné si jí vypěstovat a zda je to možné i člověku, jenž školní lavice opustil již před desetiletími.

Proto by mě zajímaly zkušenosti ostatních varhaníků - zkušených i začátečníků a samouků. Sdílené postřehy na toto téma mohou leckomu pomoci a věřím, že nebudu sám, kdo za ně bude vděčný.

Sám připojím, k čemu jsem zatím neuměle dospěl, třebaže mám pořád ještě víc otázek než odpovědí.

Alespoň částečně potvrzuji slova zmíněného kněze - leccos se dá získat cvikem. Chce to prostě zkoušet hrát z listu - hrát cokoliv, zvláště ze začátku spíš skladby snadnější a přehlednější. Prý je dobré hrát skladby z různých období - zatím nemám moc vyzkoušeno, mám slabost pro baroko :-).

Hra z listu není pochopitelně jen otázkou schopnosti rychlého čtení not (osobně bojuji třeba s akordy, zvláště mají-li posuvky na pomocných linkách a spolehlivě se zamotám ve složitějším rytmu). Je však třeba zvládat i techniku hry a právě v tom ohledu mě napadá otázka, zda stačí prostě hrát všemožnou literaturu, či zda je vhodné nasadit i nějaká technická cvičení.

Jak už jsem psal, budu vděčný za Vaše reakce, zkušenosti, rady a podněty.

Předmět příspěvku: Re: Schopnost hry z listu
PříspěvekNapsal: ned 02. dub 2017 18:45:34 

Působím zejména jako: Chrámový varhaník
V této roli jsem: Student
Kde hraji: Chlum sv.Máří
neumím hrát přímo z listu, minimální přípravu potřebuji. Do melodické linky z kancionálu si zapíšu kytarové akordové značky.
Stačí základní. Přebujelá harmonizace je pro zpěvný lid matoucí. V levé stačí držet basový ton + kvintu, víc ne.
Některé písně si přepisuji do nižší a jednodušší toniny. Asi to není správné, ale lepší dobře zahrát v G dur, než s chybami a nejistotou v As.......

za velmi užitečná technická cvičení považuji obraty akordů.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina