forum.organistae.cz

Fórum pro komunikaci mezi varhaníky
Právě je čtv 18. říj 2018 10:53:08

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak si ke cvičnému nástroji vlastními silami dopomoci
PříspěvekNapsal: stř 24. zář 2014 12:49:36 
Administrátor

Působím zejména jako: Chrámový varhaník
V této roli jsem: Amatér
Kde hraji: Býšť, kostel sv. Jiří
jedlickapetr píše:
...taky moje stránky http://www.varhanydoma.czweb.org morálně zestárly a chce to je zaktualizovat. Každopádně dostavěl jsem dům, přestěhoval se a nyní mám i více času na varhany a dodělání restů. Vývoj šel dál a i já jsem již někde jinde.
To co je na stránkách pořád platí. Elektronika se malinko změnila, něco ubylo. V počítači již také napoužívám mima32. Testuji Hauptwerk, My organ, Wurlitzer a.p. Dotykový monitor už mám taky koupený, takže nejenom registry od stolu.
Máme zimu na krku. Takže to chci nějak dotáhnout do nějakého konce. I když stále je co vylepšovat .
Právě teď jednomu dalšímu pomáhám s přestavbou jeho 2xmanuál+pedál. Dám pak foto, co si vyrobil sám. Je to opravdu pěkná práce. Původně používal Midiorg, ale taky už přestával stačit a výkon počítačů šel nahoru.
Myslím si, že bychom tu diskuzi mohli rozvinout a dát hlavy dohromady. Třeba bychom společně našli nějaké zajímavé cesty a nápady. Já jich mám ještě hodně.

Petr Jedlička nadhodil téma, které jistě mnohým z nás, kdo prahneme po cvičném nástroji, leží v hlavě. Jistě - není nad to cvičit na skutečných nefalšovaných píšťalových varhanách, jenže ne každý má tu možnost a ne každá taková možnost je vždy použitelná a po ruce. Mnozí z nás čas na cvičení "kradou" po chvilkách a v takové situaci není nad to mít možnost usednout k použitelnému nástroji přímo doma.

V dnešní době není problém sehnat si domů i skutečné píšťalové "pokojové" varhany, ale jen opravdu málokdo si je může dovolit. Nejen finančně, ale i prostorově. Rovněž pořízení digitálního cvičného nástroje nebývá levnou záležitostí a i pro ten může být problém doma nalézt vhodné místo. Proto nezbývá, než se poohlížet po řešení, které bude při dodržení všech nároků na cvičný nástroj kladených ještě zaplatitelné a umístitelné.

Sám jsem dělal pokusy s programy Hauptwerk, u něhož mě kromě ceny odradilo především to, že je určen pouze pro operační systém MS Windows, kterému se vyhýbám, co mi síly stačí. Dále jsem s mnohem větší chutí a úspěchem experimentoval s programem MyOrgan, který jsem po nějakou dobu provozoval na postarším notebooku v prostředí Linux/KDE. Nyní se k experimentům vracím a zkouším nástupce MyOrgan, program GrandOrgue, opět v prostředí Linuxu, tentokrát však v provedení "headless", tedy bez obrazovky, myši a klávesnice. Ve všech případech mi za hrací stůl posloužily klávesy Yamaha DGX-620 připojované přes USB, pedálnice zatím chybí... V tomto posledním řešení rejstříky ovládám klávesami v kontraoktávě. Celé je to zatím ve stádiu pokusů a protože zatím nemám vyřešenou pedálnici, příliš mě to netáhne v pokusech nějak aktivně pokračovat. Vymyslet řešení s pedálnicí zatím naráží na nedostatek místa. Jsem ženatý člověk a jako takový si holt nemůžu zabrat který kout mě zrovna napadne ;)

Chtělo by to najít nějaké řešení s alespoň jedním manuálem a pedálem, které by bylo dostatečně skladné příp. přímo úplně "složitelné".

Předmět příspěvku: Re: Jak si ke cvičnému nástroji vlastními silami dopomoci
PříspěvekNapsal: čtv 25. zář 2014 11:45:10 

Působím zejména jako: Chrámový varhaník
V této roli jsem: Profesionál
Kde hraji: Melč, Radkov
Zdravím,

ano, je to jedna z mých mnoha myšlenek. V zimě chci udělat nějaký prototyp. Mělo by to vypadat jako komoda. Dole i nahoře zavíratelná pomocí lamelových shrňovaček (jako na hracím stole). Ve spodní části by měl být umístěn sklopný pedál. a lavice udělaná tak, aby rovněž vlezla do té skříňky. Horní část už vpodstatě jako hrací stůl. 1-x manuálů, rejstříky. Mám doma nepoužívaný nějaký elektrický manuál (dokonce má nějaké zvuky) a analogovou elektroniku na pedál. Takže by měla vzniknoout komoda 1xmanuál + pedál. Na nic to nemám, takže pak se toho možná zbavím. Ale chci na tom vymyslet tu skříň. Otvírací dvířka by vadily, ty lamely budou lepší. Krásné by na tom bylo, že když se nehraje, tak se pedál sklopí a zavře. Pak v místnosti stojí něco jako menší klavír.

Dále bych to asi směřoval k realizaci 2x manuál (56 kláves) a 1x pedál (32 kláves) 32x rejstříků 8x kombinace pro I manuál a 8x kombinace pro II manuál. Popřípadě pro ty co chtějí 61 kláves: 2x manuál (61 kláves) a 1x pedál (32 kláves) 32x rejstříky 6x kombinace.

Jak jsem došel k těm číslům si můžeme probrat jindy. Jsou to max tech. možnosti té mé elektroniky. Je to 2x64 a 2x32 vstupních pinů, které můžu konfigurovat.

JP

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina